A 2016-ban alakult, Czakó-Kuraly Sebestyén, Sallai László, Farkas Zsombor és Balla Gergely alkotta Platon Karataev első lemeze 2017-ben For Her címmel jelent meg – ez még főleg az angolszász folkhagyományokból merített, és akusztikus hangszerelésű, míg a 2020-as, egzisztenciálisabb témákat feszegető Atoms már ellépett egy grandiózusabb hangzás felé. 2022 januárjában látott napvilágot a kritika által az év egyik legfontosabb hazai megjelenésének tartott Partért kiáltó, amely a zenekar első magyar nyelvű albuma volt. A lemezhez egy dalszövegkötet is készült, amely azóta több magyar gimnáziumban is irodalomérettségi tétellé vált.
Az együttes negyedik nagylemeze, a Napkötöző 2025 elején érkezik. Ehhez kapcsolódóan készült el most a Nem felelhet című rövidfilm, amelyet Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett.
„2021 nyarán jött egy ötlet egy videókliphez olyan képekkel, mint a tisztaságot, ártatlanságot szimbolizáló gyermek; az embert jelképező föld; az ég, ami az emberen túlmutat; a madár, ami összeköti az eget a földdel; a tiszta jelenlétet kifejező kő; és az Ember, a maga létezésbe vetettségével. Erről szól ez a rövidfilm, hogy hogyan tűnnek el a madarak, majd szűnik meg a tisztaság, és mi az ember útja, hogy a kövekből újra madarak legyenek – mesélte Balla Gergely az alkotás kapcsán. – Amikor Vecsei H. Miklós megkeresett, hogy csináljunk egy Csoóri Sándor-versmegzenésítést, nem egy írást választottam, hanem egy olyan szöveg felé indultam el, melyben egyszerre van jelen az ő szellemisége és az én világom, miközben ehhez a klipötlethez írtam a dalt. Éreztem, hogy itt mindenképpen filmes gondolkodásmódra lenne szükség, így megkerestem Topolánszky Tamást, akit a Magasságok és mélységek kapcsán ismertem meg, aminek mi írtuk a főcímdalát, a Létrát.”
Az együttműködésből izgalmas végeredmény született, amelyet egészen különleges atmoszféra és látványvilág jellemez.
A rövidfilm különlegesen szép, földszínekben úszó képeiért Dévényi Zoltán, a Szürke senkik, a Lefkovicsék gyászolnak és a Lepattanó című film operatőre felelt. A Nem felelhet kapcsán az alkotócsapat a gyakran csupán egyszerű képes illusztrációul szolgáló klipek világából a történetmesélő, mélyebb rétegeket is feltáró rövidfilmek felé mozdult el. Egy igazi összművészeti alkotásról van szó, amelyben tökéletes harmóniában találkozik a zene, az irodalom és a film kifejezőnyelve – és két alkotó különleges művészi világa.
„Történetet akartunk mesélni.”
Topolánszky Tamás Yvan így idézte fel a Balla Gergellyel való közös munkát: „Ritka az az együttállás, amikor alkotóként és emberileg is azonnal megvan a kapcsolódás. A Platon Karataev zenéje mindig is közel állt hozzám (szerelem első hallásra), így amikor megkerestek, hogy dolgozzunk együtt, igyekeztem a legnagyobb felelősségtudattal nekivágni a forgatásnak. Abban mindketten egyetértettünk, hogy ennek a dalnak többre van szüksége egy »mezei« videóklipnél: történetet akartunk mesélni. Gergő hozott nekem egy koncepciót, amely a zenekarra jellemző szimbólumrendszerből épült fel. Ezt egy picit továbbgondoltam, majd egy loop szerkezetű rövidfilmmé dolgoztam ki. A képi megvalósításban segítségünkre volt a Sparks legmodernebb mozikamerája, saját szovjet vintage objektívjeim és természetesen Dévényi Zoltán operatőr barátom csillagszeme is. De természetesen nincs olyan film, ami elkészült volna, legfeljebb abbahagyják a készítését. Mi ezt itt hagytuk abba. Hála érte!”
A rövidfilmben egy kisfiú és egy férfi számos módon értelmezhető története kel életre – az előbbit Körmöczi Bence, míg az utóbbit Mácsai Pál kelti életre, aki így nyilatkozott: „Tetszett a szám, a forgatókönyv, és
miután ilyet nem csináltam még, valamint a zene vonzóan távol volt a poptól, örömmel és kíváncsian vállaltam el ezt a különös feladatot.
Nagyon is profi stáb volt, a forgatásból sugárzott az ügyszeretet, a klip világa pedig olyasmiről szól, amivel tudok azonosulni.”
A klip itt tekinthető meg:
A Platon Karataev október 12-én és 13-án dupla koncertet ad a Magyar Zene Házában.
Fejléckép: Mácsai Pál a Nem felelhet című videóklipben (forrás: Platon Karataev)