Jazz/World

Lakatos Mónika: „Az identitásunk és kultúránk érték”

2024.11.05. 10:10
Ajánlom
November 7-én este tradicionális oláh cigány dallamok hangja tölti be a Benczúr Ház dísztermét. A Lakatos Mónika Trió a vérpezsdítő, táncra csábító dallamok mellett lírai, szívhez szóló dalokkal is várja a közönséget.

Lakatos Mónika a világ egyik legelismertebb oláh cigányzenei előadója. 2020-ban első cigány előadóként nyerte el a világzene Oscarjaként emlegetett Womex Életműdíjat. A Kossuth-díjjal is elismert művész nyáron, a Nemzetközi Cigány Dal Napján a Romengo együttessel nyűgözték le a Benczúr Kert közönségét. A Benczúr Házban ezúttal a Lakatos Mónika Trióval adja elő azokat a tradicionális, többnyire lovári nyelvű dalszöveggel elhangzó oláh cigány dalokat, amelyeket szüleitől, nagyszüleitől kapott örökségül. Férje, Rostás Mihály Mazsi gitárral és énekkel kíséri majd, a zenei hangzást pedig Kovács Antal Máté ritmushangszerekkel és szájbőgővel teszi teljessé.

„Nagyon szeretem ezt a folk trió formációt, mert szabad teret ad az improvizációnak is. Vannak részek, amelyeket a pillanat hatására alakítunk, így a hármasunk mindig a pillanatnyi érzés szerint adja elő a dalokat.

Bensőséges, intim hangulatot teremtünk, hiszen kevés hangszer szól, és csak ketten éneklünk a férjemmel”

– osztotta meg a gondolatait az előadóművész, hozzátéve: a Benczúr Ház gyönyörű belső tere, valamint a díszterem eleganciája és intimitása különleges atmoszférát teremt majd a koncertnek. „Itt lehetőség nyílik arra is, hogy az előadott dalokat a közönség aktuális hangulatához igazítsuk. Ha azt érezzük, hogy inkább csak hallgatni szeretnék a zenét, akkor visszafogottabb számok csendülnek fel. De ha a közönség táncra perdülne, akkor a zenénk is táncosabbá válhat” – magyarázta az énekesnő.

„Minden koncertünkön próbálunk valamit átadni abból, ami a cigányságot és minket magunkat is képvisel. A Womex Életműdíj elsősorban hatalmas megtiszteltetés, fontos elismerés, mert azt jelzi, hogy az a munka, amit végzünk, értékes. Az oláh cigány folkzene ilyen szinten talán még sosem kapott ekkora figyelmet, így ez a díj nemcsak nekünk szól, hanem a közösségünknek is. Ugyanakkor felelősséget is jelent.

Fontos, hogy az a minőség, amit képviselünk, a jövőben is megmaradjon, és példát mutasson a fiataloknak, cigányoknak és nem cigányoknak egyaránt.

Szeretnénk megmutatni, hogy az identitásunkat bátran vállalhatjuk, és fontos a hagyományainkat megőrizni – különösen a mai világban, hiszen az ember kultúra nélkül olyan, mintha gyökerei sem lennének” – fejtette ki Lakatos Mónika.

Az előadóművész hozzátette, hogy meglátása szerint az oláh cigány kultúra veszélyben van, mert a hagyományok és a zene egyre gyorsabban változnak és hanyatlanak. Ezért is fontos, hogy akik szeretik és ápolják ezt a kultúrát, bátran kiálljanak érte, és minőséget képviseljenek. „Példát szeretnénk mutatni mindenkinek. Az identitásunk és kultúránk érték, amit soha senkinek nem kell szégyellenie” – hangsúlyozta.

A művésznővel a november 7-i koncert után a közeljövőben Párkányban is találkozhat majd a közönség, ahol november 9-én a Romengo együttessel lép fel. Az idén húszéves zenekar december 6-án pedig az A38 hajón ünnepel majd egy nagyszabású koncerttel, ahol a cigányzenét játszó magyarországi zenekarok is csatlakoznak hozzájuk, két-két Romengo-dal feldolgozását előadva.

Fejléckép: Lakatos Mónika (fotó/forrás: Farkas András / Benczúr Ház)

Ahogy az ég adja – a hagyományok őrzéséről és áthágásáról Lakatos Mónikával

Kapcsolódó

Ahogy az ég adja – a hagyományok őrzéséről és áthágásáról Lakatos Mónikával

Törékeny, szépséges és büszke asszony, hangja finom és árnyalt. Lakatos Mónika cigány énekesnő, a Romengo, a Romanimo és a Cigány Hangok főszólama szinte mindent megnyert már. Kapott Pro Cultura és Nemzetiségért díjat, 2020-ban a világzene rangos elismerését, a WOMEX-életműdíját, idén Kossuth-díjas lett. Nehéz utolérni, férje, menedzsere, zenésztársa, életének „vezérdala”, Rostás Mihály „Mazsi” segítségével azért csak sikerült.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Sztárzenészek sorozata – Avishai Cohen, Jojo Mayer és Dhafer Youssef is fellép a 4. Jazzfest Budapesten

2025. április 27. és május 14. között Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio és Lukács Miklós is fellép a 4. Jazzfest Budapesten.
Jazz/World videó

Adventi videóklipet készített a Sárközy Collective

Az immár kvartettként működő együttes Irving Berlin halhatatlan slágerét, a White Christmast dolgozta fel, amelyhez a 40-es 50-es évek világát megidéző videó is készült.
Jazz/World interjú

Básits Branka: „Nagy álmom, hogy az improvizáció ne mumus legyen”

Básits Branka énekesnő szíve szerint a néhány évtizeddel ezelőtti Belgrád bohém negyedének egyik kávéházában énekelne, és mindenkinek ismerné a dalát. A szerb és magyar kultúrában – szüleinek köszönhetően – egyaránt otthonosan mozog: a delejes szerb muzsika közelebb áll hozzá, ám magyarul árnyaltabban tud beszélni.
Jazz/World interjú

A közös muzsikálás öröme – interjú Snétberger Ferenccel

Tizennegyedik évében jár a Snétberger Ferenc által létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központ: több száz hátrányos helyzetű diák végezte el a képzést, és találta meg a jövőjét a zenei pályán. A Müpában „Az évad művésze” címmel kitüntetett, Kossuth-díjas gitárművésszel a program felépítéséről, eddigi eredményeikről és arról is beszélgettünk, mi a legfontosabb üzenet, amit át akar adni a gyerekeknek.
Jazz/World ajánló

Az Óbudai Társaskörben ünnepli nyolcvanadik születésnapját Kőszegi Imre

December 6-án lesz nyolcvanéves a hazai jazzélet egyik legjelentősebb alakja, Kőszegi Imre jazzdobos. A Liszt-díjas művész aznap este a Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass Quintettel lép színpadra.