Lakatos Mónika a világ egyik legelismertebb oláh cigányzenei előadója. 2020-ban első cigány előadóként nyerte el a világzene Oscarjaként emlegetett Womex Életműdíjat. A Kossuth-díjjal is elismert művész nyáron, a Nemzetközi Cigány Dal Napján a Romengo együttessel nyűgözték le a Benczúr Kert közönségét. A Benczúr Házban ezúttal a Lakatos Mónika Trióval adja elő azokat a tradicionális, többnyire lovári nyelvű dalszöveggel elhangzó oláh cigány dalokat, amelyeket szüleitől, nagyszüleitől kapott örökségül. Férje, Rostás Mihály Mazsi gitárral és énekkel kíséri majd, a zenei hangzást pedig Kovács Antal Máté ritmushangszerekkel és szájbőgővel teszi teljessé.
„Nagyon szeretem ezt a folk trió formációt, mert szabad teret ad az improvizációnak is. Vannak részek, amelyeket a pillanat hatására alakítunk, így a hármasunk mindig a pillanatnyi érzés szerint adja elő a dalokat.
Bensőséges, intim hangulatot teremtünk, hiszen kevés hangszer szól, és csak ketten éneklünk a férjemmel”
– osztotta meg a gondolatait az előadóművész, hozzátéve: a Benczúr Ház gyönyörű belső tere, valamint a díszterem eleganciája és intimitása különleges atmoszférát teremt majd a koncertnek. „Itt lehetőség nyílik arra is, hogy az előadott dalokat a közönség aktuális hangulatához igazítsuk. Ha azt érezzük, hogy inkább csak hallgatni szeretnék a zenét, akkor visszafogottabb számok csendülnek fel. De ha a közönség táncra perdülne, akkor a zenénk is táncosabbá válhat” – magyarázta az énekesnő.
„Minden koncertünkön próbálunk valamit átadni abból, ami a cigányságot és minket magunkat is képvisel. A Womex Életműdíj elsősorban hatalmas megtiszteltetés, fontos elismerés, mert azt jelzi, hogy az a munka, amit végzünk, értékes. Az oláh cigány folkzene ilyen szinten talán még sosem kapott ekkora figyelmet, így ez a díj nemcsak nekünk szól, hanem a közösségünknek is. Ugyanakkor felelősséget is jelent.
Fontos, hogy az a minőség, amit képviselünk, a jövőben is megmaradjon, és példát mutasson a fiataloknak, cigányoknak és nem cigányoknak egyaránt.
Szeretnénk megmutatni, hogy az identitásunkat bátran vállalhatjuk, és fontos a hagyományainkat megőrizni – különösen a mai világban, hiszen az ember kultúra nélkül olyan, mintha gyökerei sem lennének” – fejtette ki Lakatos Mónika.
Az előadóművész hozzátette, hogy meglátása szerint az oláh cigány kultúra veszélyben van, mert a hagyományok és a zene egyre gyorsabban változnak és hanyatlanak. Ezért is fontos, hogy akik szeretik és ápolják ezt a kultúrát, bátran kiálljanak érte, és minőséget képviseljenek. „Példát szeretnénk mutatni mindenkinek. Az identitásunk és kultúránk érték, amit soha senkinek nem kell szégyellenie” – hangsúlyozta.
A művésznővel a november 7-i koncert után a közeljövőben Párkányban is találkozhat majd a közönség, ahol november 9-én a Romengo együttessel lép fel. Az idén húszéves zenekar december 6-án pedig az A38 hajón ünnepel majd egy nagyszabású koncerttel, ahol a cigányzenét játszó magyarországi zenekarok is csatlakoznak hozzájuk, két-két Romengo-dal feldolgozását előadva.
Fejléckép: Lakatos Mónika (fotó/forrás: Farkas András / Benczúr Ház)