Jazz/World

Bornai Tibor a Balatoni nyárról: Az igazi líra a hétköznapok apró rezdüléseiben bújik meg

Dalok nyomában
2023.05.25. 09:05
Ajánlom
„Sosem lehet előre tudni, egy dalnak mekkora sikere lesz. A daloknak sorsuk van, mint a könyveknek. Vagy az embereknek” – fogalmazott Bornai Tibor, a KFT együttes énekes-billentyűse, akit a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán kérdeztünk a zenekar legendás, Balatoni nyár című slágeréről.

Előfordult már önökkel, hogy poharazgatás közben észre sem vették az árak színvonalát, és azt hitték, rosszul látnak, amikor kihozták a számlát? Vártak már a tihanyi révnél kékszemű lányra, aki, persze, végül sosem jött el? Esetleg hullott már le önökről minden erkölcsi lánc egy csónakban ülve?

Ha jól sejtem, már szól is a fejükben a KFT klasszikusa, a Balatoni nyár.

A dal az együttes 1986-os negyedik, Siker, pénz, nők, csillogás című lemezén jelent meg, és annak ellenére, hogy nem szerepelt kislemezen, illetve videoklipp sem készült hozzá, rövid idő alatt a zenekar legnagyobb slágere lett az Afrika mellett. A balatoni nyár kifejezés mára szinte állandósult szókapcsolattá vált a köztudatban, a dalból pedig számtalan feldolgozás született az évtizedek során. A nyár közeledtével ezért most úgy döntöttünk, utána járunk, vajon mi motoszkált akkoriban a dalszerző, Bornai Tibor fejében, amikor papírra vetette a Balatoni nyár sorait.

Amikor arról kérdezem, vissza tudja-e idézni a konkrét szituációt, a művésznek nem kell sokat gondolkodnia. Mint mondja, 1985 nyarán a KFT és Hazel O’Connor közös kislemezre készült, ő pedig három dalt is elküldött Londonba az angol énekesnőnek – köztük volt a Balatoni nyár is. Bornai Tibor – vagy ahogy a szakmában mindenki hívja, Dráni – bízott benne, hogy Hazel ezt választja, ám ez nem így történt, a dallam ezért megmaradt az együttesnek.

A dallam titi titi tá-ja szinte diktálta, hogy »balatoni nyár«. A Balaton szerelmese vagyok, úgyhogy nem volt nehéz egy sor emléket felidéznem.

Van közöttük valódi és van kitalált emlék is” – árulja el, de amikor azt firtatjuk, elmondaná-e, melyik melyik, csak sejtelmesen mosolyog, és annyit felel, még egyetlen balatoni település sem választotta díszpolgárává. „De ha valaki egyszer lovasszobrot állít nekem a parton, az úgy nézzen ki, hogy áll egy ló, és kissé távolabb tőle én” – mondja, mert szerinte ez fejezné ki legjobban a lovakhoz való viszonyát.

A dal egyik igazi különlegessége, hogy a némileg pátosszal fűszerezett refrént Bornai ügyesen ellensúlyozza, például hétköznapi banalitásokkal (hamburgerevés, magas árak), nem éppen lírai szófordulatokkal („Lehullott rólunk minden erkölcsi lánc”), esetleg öniróniával („Élveztük, mennyire jó ez a sablonos helyzet”). Mint meséli, mindig is menekült az „édeskés megoldásoktól és a csöpögős érzelemvadászattól”. Bornai szerint ugyanis az igazi líra a hétköznapok apró rezdüléseiben bújik meg. „Azt az elvet tartom szem előtt, hogy ne a nagy dolgokból csináljunk kicsit, hanem a kicsikből nagyot. Így tudja egy hamburgerevés vagy egy vonatra várakozás megérinteni a hallgatót” – fejti ki, majd pedig elneveti magát, mondván, az egyenesen szemtelenség, amikor az aranyhídba bámulást sablonosnak nevezi.

Bornai egyszerűen vállat von, amikor megkérdezem, sejtette-e előre, hogy ekkora sláger lesz a Balatoni nyárból.

Sosem lehet előre tudni, egy dalnak mekkora sikere lesz. A daloknak sorsuk van, mint a könyveknek. Vagy az embereknek

– mondja. Emlékei szerint az együttes többi tagjának az első pillanattól tetszett a dal, csak a hangmérnök (a szakmában magas elismerésnek örvendő Kálmán Sanyi) húzta a száját, ő ugyanis unos-untalan azt javasolta, hogy hagyják le a lemezről. „Nem fogadtunk szót neki” – zárja rövidre Bornai, megint csak mosolyogva.

Bucsúzóul a zenész azt még elmeséli, hogy a dalhoz kapcsolódóan volt egy egészen sajátos, az együttes humorát jól jellemző üzleti elképzelése, amely sajnos nem valósult meg. „Sokáig kerestem azt a balatoni fagylaltost, aki a fagyizóját átkeresztelné Nyalatoni Bárra, de nem találtam ilyen vállalkozó kedvű embert. Pedig nem kértem volna sokat az ötletért. Nyaranta egy nagy fagylaltot.”

Fejléckép: Bornai Tibor (Fotó/Forrás: Bánszegi Rebeka / KFT együttes Facebook-oldala)

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

Kapcsolódó

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Sztárzenészek sorozata – Avishai Cohen, Jojo Mayer és Dhafer Youssef is fellép a 4. Jazzfest Budapesten

2025. április 27. és május 14. között Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio és Lukács Miklós is fellép a 4. Jazzfest Budapesten.
Jazz/World videó

Adventi videóklipet készített a Sárközy Collective

Az immár kvartettként működő együttes Irving Berlin halhatatlan slágerét, a White Christmast dolgozta fel, amelyhez a 40-es 50-es évek világát megidéző videó is készült.
Jazz/World interjú

Básits Branka: „Nagy álmom, hogy az improvizáció ne mumus legyen”

Básits Branka énekesnő szíve szerint a néhány évtizeddel ezelőtti Belgrád bohém negyedének egyik kávéházában énekelne, és mindenkinek ismerné a dalát. A szerb és magyar kultúrában – szüleinek köszönhetően – egyaránt otthonosan mozog: a delejes szerb muzsika közelebb áll hozzá, ám magyarul árnyaltabban tud beszélni.
Jazz/World interjú

A közös muzsikálás öröme – interjú Snétberger Ferenccel

Tizennegyedik évében jár a Snétberger Ferenc által létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központ: több száz hátrányos helyzetű diák végezte el a képzést, és találta meg a jövőjét a zenei pályán. A Müpában „Az évad művésze” címmel kitüntetett, Kossuth-díjas gitárművésszel a program felépítéséről, eddigi eredményeikről és arról is beszélgettünk, mi a legfontosabb üzenet, amit át akar adni a gyerekeknek.
Jazz/World ajánló

Az Óbudai Társaskörben ünnepli nyolcvanadik születésnapját Kőszegi Imre

December 6-án lesz nyolcvanéves a hazai jazzélet egyik legjelentősebb alakja, Kőszegi Imre jazzdobos. A Liszt-díjas művész aznap este a Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass Quintettel lép színpadra.